Candida - naturalny element flory bakteryjnej czy grzyb, którego należy się pozbyć?
Candida wzbudza wiele kontrowersji, różnie o niej mówią, że jest normalnym elementem flory bakteryjnej, więc nie ma co się przejmować. I rzeczywiście tak jest, o ile jest w odpowiedniej ilości w przewodzie pokarmowym. Gdy natomiast mamy do czynienie z jej przerostem, zaczynają się problemy. Nadmiar grzybów candida jest przyczyną wielu chorób, ich przerost i uwalniane do organizmu toksyny powodują wiele objawów, które medycyna konwencjonalna leczy jako pojedyncze jednostki chorobowe. Dlatego te objawy tak chętnie wracają.
Jestem zwolenniczką tej drugiej teorii, że przerost jest przyczyną chorób. Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, że wyrównanie candidy w organizmie i stwarzanie jej takich warunków, żeby nie mogła się namnażać, jest najlepszą drogą do zdrowia. Zdrowie jest najcenniejsze, dlatego jestem zdania, aby samemu o nie dbać, profilaktyka, zmiana nawyków to jest krok do zdrowia. Żadne leki tego nie zagwarantują.
Co może świadczyć o przeroście grzybów Candida?
Przerost grzyba CANDIDA przypomina wiele jednostek chorobowych zupełnie odległych od układu pokarmowego, czy narządów rozrodczych, z którymi najczęściej jest kojarzona. Może powodować objawy chorób neurologicznych, nerwicy, objawy grypopodobne, choroby reumatyczne, zakażenia bakteryjne jelit czy tak ostatnio powszechny zespól jelita wrażliwego (notabene uznawany za chorobę somatyczną).
Pozostając w temacie IBS, nieleczona kandydoza (przerost drożdży candida albicans) powoduje cały czas namnażanie drożdży, które wytwarzają chwytniki, którymi wrastają w ściany układu pokarmowego i innych błon śluzowych.
Toksyny produkowane przez drożdżaka Candida wydzielane są do krwi, co powoduje stan zapalny, organizm wytwarza przeciwciała by zwalczyć candidę, dochodzi do ostrej reakcji a w efekcie staje się nadwrażliwy na drożdże. Mykotoksyny wywołują również negatywny wpływ na układ nerwowy. Może to wywołać stany depresyjne i zaburzenia emocjonalne, zmienne nastroje, chaotyczność, gwałtowne wybuchy, hałaśliwość czy agresję. Neurotoksyny grzyba candida potrafi rozregulować tarczycę i cały układ hormonalny.
Przerost grzybów Candida - przyczyny
- Spożywanie nadmiernej ilości cukrów, alkoholu
- Niewłaściwa, zakwaszająca organizm dieta
- Stosowanie leków obniżających ilość kwasu w żołądku
- Przyjmowanie antybiotyków, sulfonamidów oraz innych leków stosowanych w chorobach ostrych jak i przewlekłych
- Stosowanie chemioterapii, radioterapii
- Stosowanie leków hormonalnych i antykoncepcji hormonalnej
- Niskie stężenie enzymów trzustkowych
Charakterystyczny objaw Candidy
Charakterystycznym objawem candidy są wzdęcia, czyli nadmierna fermentacja w jelitach. Toksyny i metabolity wchłonięte do krwiobiegu, mogą stanowić przyczyną zapalnych chorób wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego.
Nadmierna ilość toksyn to nie tylko choroby narządów wewnętrznych, ale także całego organizmu. Spadek energii, słabe wchłanianie substancji odżywczych, słaba odporność, bóle głowy, infekcje układu moczowego, pochwy, fibromialgia, problemy ze skórą, alergie, choroby krwi i tkanki łącznej, to również efekt zatrucia toksynami wytwarzanymi przez drożdże Candida.
Inne objaw Candidy
Oprócz wzdęć i silnych gazów, objawami przerostu Candidy są również:
- przelewanie, bulgotanie w brzuchu
- nieokreślone bóle brzucha
- charakterystyczny stolec najpierw twardy zbity, następnie przechodzący w rozluźniony aż wodnisty
- wrażliwy żołądek
- niepełne wypróżnienie, parcie na stolec po wypróżnieniu.
Objawy mogą nam bardziej dokuczać, jeśli przebywamy w środowisku wilgotnym oraz spożywamy więcej cukrów, produktów zawierających drożdże, gluten czy nabiał.
Gdy grzyby Candida pokonają barierę, którą stanowi błona śluzowa przewodu pokarmowego, wnikną do krwiobiegu i powodują zagrzybienie całego organizmu, tzw. grzybicę ogólnoustrojową.
Charakterystyczne objaw grzybicy ogólnoustrojowej
Do charakterystycznych objawów grzybicy ogólnoustrojowej należą:
- Objawy ze strony UKŁADU NERWOWEGO (min. zaburzenia pamięci, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia równowagi, nadpobudliwość, stany depresyjne, bezsenność, autyzm, uszkodzenia mózgu, zmienność nastrojów etc.)
- Osłabienie i bóle mięśni, skurcze
- Mrowienie w kończynach
- Bóle stawów
- RZS
- UKŁAD POKARMOWY (nadwaga i niedowaga, biały nalot na języku, brzydki zapach z ust, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita wrażliwego, zaparcia, biegunki, metaliczny posmak w ustach, hemoroidy, nietolerancja glutenu, mleka, zgaga)
- UKŁAD MOCZOWO-PŁCIOWY (nawracające zapalenia pęcherza i dróg moczowych, parcie na pęcherz, powiększenie prostaty, niepłodność kobiet i mężczyzn, spadek libido, napięcie miesiączkowe itp.)
- SKÓRA (sucha, swędząca, łuszcząca skóra, poranny obrzęk twarzy, zimne kończyny, obniżona ciepłota ciała, paznokcie o brązowawym kolorze, pokrzywka, nawracające grzybice skóry, wyprzenia w pachwinach i pod piersiami, wypadanie włosów, trądzik, tendencja do pękania naczyń i siniaków, nieprzyjemny zapach stóp, mysi zapach skóry, nocne poty)
- UKŁAD ODDECHOWY (przewlekle chore zatoki, obrzęk śluzówki nosa, zapchany nos z gęstą wydzieliną, chrypa, suchy kaszel ciągnący się miesiącami, ból gardła i krtani, sztywność i uczucie napięcia w klatce piersiowej, uczucie braku powietrza, sapka).
- WZROK (pieczenie i łzawienie oczu, mroczki przed oczami, rozmazywanie obrazu)
- UKŁAD HORMONALNY (zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy, wysoki poziom prolaktyny, czego efektem są zaburzenia miesiączkowania i zatrzymanie miesiączki)
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) a Candida
Sami widzicie jak wiele zaburzeń może powodować przerost candidy, często leczone latami grzybice skóry, to tak naprawdę już pewnie objaw grzybicy ogólnoustrojowej. To samo dotyczy WZJG, zdarza się, że pozbycie się nadmiaru candidy to często ustąpienie objawów wrzodziejącego jelita. Z moich wniosków to nawracanie objawów WZJG, to być może zaleczona candida, powrót do starych nawyków żywieniowych powoduje powrót objawów choroby. Ale to moje luźne wnioski. Zatem utrzymanie homeostazy wiąże się z właściwymi nawykami żywieniowymi już na zawsze.
Jak pozbyć się grzyba Candida - skuteczny sposób
Najlepszym sposobem na pozbycie się candidy jest zmiana diety i odpowiednie suplementy oraz zioła na pasożyty i grzyby, które wspierają ten proces. Należy bowiem pozbyć się pokarmów, które są pożywką dla Candidy. W walce z przerostem candidy musicie być przygotowani na dłuższe albo długofalowe zmiany, aby przywrócić stan równowagi. Tu nie łyknie się magicznej pigułki i nie uzdrowi po tygodniu, to często minimum dwa lata pracy. Zawsze przypomnijcie sobie, ile pracowaliście na ten stan…zatem wyjście z niego też będzie trochę trwało. Dlatego tak trudne są diety przeciwgrzybicze, bo wymagają samozaparcia i silnej woli, tu nie może być mowy o wpadkach, przeciwnik (candida) też jest bardzo sprytny i nie ułatwia sprawy.
Jak i czym uporałam się z Candidą?
Możesz być pewny, że nie zostawię Cię z Candidą sam na sam.
Pewnie zaskoczy Cię fakt, że i ja borykałam się z tym problemem latami. Przetestowałam wiele metod i specyfików, by znaleźć skuteczne rozwiązanie, które pomoże i Tobie.
Swoją drogę opisałam w 11 krokach, którymi teraz chciałabym podzielić się z Tobą. Bezpłatnie. Jedyne, co musisz zrobić, to pozostawić adres e-mail, na który chciałbyś otrzymać moje 11 kroków, dzięki którym uporasz się z Candidą raz na zawsze.
Wiedz, że nie rozsyłam niepotrzebnych wiadomości, a osoby, które pobierały którykolwiek z moich bezpłatnych PDFów, mogły liczyć tylko na wiadomości tylko z konkretną, przydatną wiedzą, która prowadzi do pełni zdrowia… naturalnie.
Jak i czym uporałam się z Candidą?
Zostaw tu swój adres e-mail, na który chcesz otrzymać bezpłatny PDF z 11 krokami, które pozwoliły mi skutecznie uporać się z Candidą.
Udało się!
Już niebawem na podany przez Ciebie adres e-mila otrzymasz bezpłatny PDF.
! Zawarte treści mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie zastępują wizyty u lekarza.
1 Komentarz