Berberyna to produkt o wielu cennych właściwościach dla naszego zdrowia. Chcesz poznać je wszystkie? Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.
Czy znasz berberys?
Na pewno każdy z nas zetknął się z w życiu z berberysem zwyczajnym Berberis vulgaris. To piękny, dość powszechny krzew ozdobny wykorzystywany często na żywopłoty, dorastający maksymalnie 2,5 metra, gałązki mają kolce, berberys ma czerwone owoce, które zbiera się w sierpniu, wrześniu, zawierają bardzo dużo witaminy C i są naprawdę kwaśne, stąd ich nazwa kwaśnica.
Surowcami zielarskimi berberysu są: liście, owoce, kora, korzeń i kora z korzenia. Liście, korzenie i kora berberysu zawierają alkaloidy izochinolinowe, w tym najbardziej chyba znaną berberynę. Oprócz tego również garbniki, żywice, śluzy, wosk i sole mineralne. Owoce zawierają kwas askorbowy (witaminę C), sole mineralne, witaminę E, kwas jabłkowy, pektyny, cukry, karotenoidy i karoten.
Na potrzeby tego wpisu, najbardziej będzie nas interesowała berberyna, związek, który należy do alkaloidów. Berberyna jest jedną z najsilniejszych substancji w świecie roślin. Ma wszechstronne działanie lecznicze, że warto przyjrzeć się jej bliżej i zastosować ją przy swoich dolegliwościach.
Najbardziej znana jest z dobroczynnego wpływu na układ krwionośny. Berberyna rozszerza naczynia krwionośne. Wspiera prawidłowe ciśnienie, polecana także w arytmii serca i tachykardii, pobudza krążenie, działa przeciwgorączkowo i oczyszcza krew.
Jest nieoceniona przy nadciśnieniu. Działa lepiej niż stosowane leki chemiczne, które działają jedynie objawowo. Berberyna natomiast wspomaga leczenie nadciśnienia.
Obniża też poziom homocysteiny i tym samym chroni organizm przed zawałem. Jak widać warto wziąć pod uwagę suplementację berberyną, jeśli cierpimy na wyżej wymienione dolegliwości.
Więcej właściwości berberyny
Berberyna to też działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, antyalergiczne. Jak na tak silny związek przystało jej właściwości się nie kończą. Potrafi się rozprawić także z łuszczycą, kandydozą skóry i pochwy czy pałeczkami okrężnicy. Osobiście uważam, że jeśli candidę widać na skórze, to w jelitach dzieje się naprawdę źle. Organizm radzi sobie w ten sposób z oczyszczaniem, jeśli jelita stają się niewydolne, to dalszej kolejności wszelkie toksyny próbują wyjść przez największy organ, czyli skórę.
Berberyna jest polecana na gronkowca, który powoduje bóle gardła, stany zapalne oczu i ust. Jak widać świat roślin jest tak bogaty, a związki zawarte w roślinach potrafią rozprawić się nawet z bakteriami opornymi.
Polecana jest również z bardzo dobrym skutkiem, we wspomaganiu leczenia zatok, zapalenia oskrzeli i płuc. Nieoceniony jest też wpływ berberyny na układ pokarmowy, ma swoje zastosowanie również w zatrzymaniu biegunki i w dolegliwościach żołądkowych. Poprawia apetyt. Dobroczynny wpływ wywiera szczególnie na wątrobę i trzustkę, zwiększa produkcję żółci i rozbija kamienie żółciowe.
I jeszcze kilka drogocennych właściwości
Mało znane jest działanie berberyny na układ nerwowy, poprawia samopoczucie i dodaje wigoru. Dobre wyniki notuje się we wspomaganiu leczenia padaczki i drgawek.
Nie trzeba też zapewne dodawać, że potężne działanie wykazuje u cukrzyków, skutecznie obniżając poziom cukru. Berberynę powinny docenić osoby chore na Hashimoto, gdyż zwykle przy tej chorobie współistnieje insulinooporność albo podwyższony poziom złego cholesterolu. Berberyna potrafi wspomóc walkę z tymi dolegliwościami. Mało tego można ją stosować w przypadku cukrzycy zdiagnozowanej dawno temu, jak i całkiem świeżo.
Berberyna wykazuje działanie przeciwzapalne.
Berberyna jest to potężna substancja, warto dać jej szansę ze względu na pozytywne korzyści zdrowotne i jej wszechstronne działanie. Ważne to szczególnie wtedy, jak zmagamy się z kilkoma przypadłościami na raz.
ZDROWIA….naturalnie, Aga