Ocet jabłkowy i leczenie octem znane jest od tysiącleci, dziś mamy powrót do natury i do zamierzchłych metod leczenia i to cieszy. Uważam, że to co proste jest dla człowieka dużo lepsze i bardziej przyswajalne niż przemysłowo wyprodukowane leki chemiczne.
Leki chemiczne, co testowałam na samej sobie, tak naprawdę nic nie dają, a już na pewno nie w przypadku chorób przewlekłych. Nie radzą sobie, a nawet dają wiele efektów ubocznych. Na szczęście wspomagać leczenie można również naturalnymi sposobami. Może to być też wspomniany ocet jabłkowy. Człowiek zwrócił uwagę na ocet, bo prawdopodobnie podpatrzył naturę. Chore zwierzęta poszukują gnijących owoców. Gdy je znajdą, czekają tak długo, aż z alkoholu powstanie kwas octowy i dopiero wtedy je zjadają. Czyli instynktownie szukają dla siebie lekarstwa.
- Jak powstaje ocet jabłkowy?
- Właściwości octu jabłkowego
- Jak stosować ocet jabłkowy?
- W czym pomaga?
- Jak stosować zewnętrznie ocet?
Jak powstaje ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy powstaje przez fermentację jabłek. Do wykonania octu potrzebny jest kilogram jabłek, najlepiej późnych odmian jak szara reneta, malinówka, antonówka. Dodatkowo woda i słodzidło np. cukier trzcinowy, miód. Podejrzewam, że z ksylitolem lub erytrytolem też wyjdzie.
Umyte jabłka kroi się w całości (ze skórką i gniazdami nasiennymi) na ósemki lub drobniej, umieszcza w dużym słoju, zalewa lekko ciepłą wodą z rozpuszczonym słodzidłem. Jabłka muszą być całe przykryte, nawet lepiej jak wody jest nieco więcej niż za mało. Słoik nakrywamy gazą. Proces fermentacji w przypadku octu trwa 6 tygodni, czasami i dłużej. Im dłużej tym ocet ma lepsze właściwości.
Właściwości octu jabłkowego?
Jak wiadomo jabłka są bardzo zdrowe, zawierają mnóstwo składników odżywczych. Nie bez przyczyny angielskie przysłowie mówi, że „jedno jabłko dziennie trzyma Cię z dala od lekarza”. Równie cenny jest ocet jabłkowy. Zawiera między innymi 20 związków mineralnych i pierwiastków śladowych. Zawiera też kwasy, enzymy i aminokwasy oraz tak ważne dla zdrowia pektyny.
W skład octu wchodzą również bioflawonoidy. Dzięki czemu organizm lepiej przyswaja witaminę C. Bioflawonoidy wspomagają leczenie żylaków i hemoroidów, gdyż rozszerzają naczynia krwionośne i usprawniają ukrwienie organów. Pektyna natomiast obniża poziom cholesterolu i zapobiega odkładaniu się wapnia w tętnicach.
W skład octu jabłkowego wchodzi również beta karoten, czyli silny przeciwutleniacz. Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, zapobiega przedwczesnemu starzeniu, chorobom serca, zaburzeniom immunologicznym, zaćmie a także nowotworom.
Ocet jabłkowy zawiera również potrzebne do życia mikroelementy: chlor, żelazo, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarkę, krzem, witaminy A, B1, B2, B6, C, E, P oraz beta karoten.
Zawarty w occie jabłkowym kwas octowy jest łagodny dla żołądka, odtruwa organizm i oczyszcza z chorobotwórczych drobnoustrojów. Wymiata toksyny z żołądka, jelit, odtruwa i oczyszcza nerki, pęcherz i drogi moczowe. Przywraca równowagę w gospodarce tłuszczowej organizmu.
Jak stosować ocet jabłkowy?
Ocet jest naturalnym i wszechstronnym produktem wspomagającym leczenie, można go stosować od stóp do głów, z pożytkiem dla zdrowia.
Najprostszą i najsmaczniejszą formą stosowania octu jest picie go w postaci powerdrinka. Widziałam co prawda na własne oczy dziewczynę, która stosowała czysty ocet nierozcieńczony, ale to już hard core, więc nie polecam. Powerdrink to połączenie wody, łyżki octu i łyżki miodu.
Ocet wiadomo po co pijemy, ale po co ten miód? Miód nie tylko niweluje kwaśny smak octu, ale również odśluzowuje organizm, działa bakteriobójczo. Dodatkowo zawiera mnóstwo witamin i minerałów, które uzupełniają się wraz z octem.
Najbardziej znane sposoby stosowania octu to wspomniany powerdrink, jako tonik do twarzy i płukanka do włosów. Ale to nie wszystko można go stosować w poniższych schorzeniach, w zależności od schorzenia stosuje się go od wewnątrz, jako okłady, płukanki, czy kąpiele:
- bezsenność
- biegunka
- przy braku tchu
- chrypa
- ból gardła
- ból głowy
- gorączka
- grzybica stóp
- hemoroidy
- kaszel
- katar
- katar sienny
- krwotok z nosa
- kurzajki
- choroba lokomocyjna
- łuszczyca
- dolegliwości menstruacyjne
- meteopatia
- naderwanie mięśni
- skurcze mięśni
- schorzenia nerek i pęcherza
- nudności w ciąży
- obrzęki stóp
- zgaga
- nieprzyjemny zapach z ust
- oparzenia słoneczne
- osłabienie pamięci
- zatrucie pokarmowe
- obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu
- przeziębienia
- skaleczenia
- schorzenia dróg oddechowych
- stany zapalne skóry
- bóle stawów
- trądzik
- ukąszenia owadów
- upławy
- ból ucha
- szumy uszne
- wylewy podskórne i siniaki
- wzdęcia
- zaparcia
- paradontoza i stany zapalne dziąseł
- chroniczne zmęczenie
- żylaki.
Jak stosować ocet jabłkowy zewnętrznie?
Można przygotowywać z octu maseczki, można używać codziennie jako tonik do twarzy, osobiście polecam tylko jesienią i zimą. Wiem, że są zwolennicy stosowania go cały rok. Moim zdaniem ze względu na zawartość kwasów owocowych w okresach dużego nasłonecznienia, nie jest wskazane. Zawsze natomiast można pić powerdrink. Tonik z dodatkiem octu jabłkowego to chyba najtańszy i najszybszy sposób na rozświetlenie cery oraz na zwężenie ujść gruczołów łojowych, o ich oczyszczeniu nie wspominając. Ocet jabłkowy można stosować w postaci peelingu oraz jako parówka do twarzy. Ma zastosowanie zarówno w przypadku cery tłustej, łojotokowej, jak również suchej i dojrzałej. Także jak widać jest rzeczywiście wszechstronny.
Nie możemy też zapominać o pozytywnym wpływie octu na włosy. Z pomocą octu możemy zrobić dla włosów tyle samo dobrego, co dla cery. Zawiera on bowiem wszystkie potrzebne do wzrostu włosów witaminy i związki mineralne. Pijąc regularnie codziennie powerdrink stworzymy bazę do wzrostu zdrowych i pięknych włosów. Nie bez znaczenia jest zdrowa dieta obfitująca w naturalne składniki odżywcze. Jak dołożymy do tego odpowiednią pielęgnację, nasza czupryna będzie naprawdę bujna i do pozazdroszczenia. Przy pomocy octu można wzmocnić kolor włosów, wcierając ocet w skórę głowy zapobiegamy wypadaniu włosów. Gdy przydarza nam się łupież, można przed każdym myciem wcierać rozcieńczony ocet w skórę głowy.
Jeśli mamy problem z plamami starczymi na dłoniach, a zadbaliśmy już w odpowiedni sposób o wątrobę, to z pomocą może przyjść nam również ocet w połączeniu z sokiem z cebuli.
Jak widać czasami szukamy chemicznych sposobów na poprawę zdrowia, a tu natura przygotowała dla nas proste i skuteczne rozwiązania, warto z nich skorzystać, bo na pewno nie niosą ze sobą skutków ubocznych. Nie bójcie się stosować octu jabłkowego, cudownie i naturalnie zakwasi nam żołądek. Przecież tak właśnie powinno w nim być, aby zdrowo wszystko trawić.
Zdrowia naturalnie, Aga.